Zmarł prof. dr hab. Inż. Krystian Ledwoń

utworzone przez | cze 25, 2024 | Aktualności | 0 komentarzy

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, iż 23 czerwca 2024 roku zmarł

prof. dr hab. Inż. Krystian Zbigniew Ledwoń,

emerytowany pracownik Wydziału Przyrodniczo-Technicznego.

Prof. Krystian Ledwoń urodził się w 1.01.1944 roku, w Zawistach Dzikich. W 1968 r. został magistrem inżynierem budowy statków żeglugi śródlądowej, na Politechnice Wrocławskiej. Doktorat z nauk technicznych/technika rolnicza, uzyskał na Akademii Rolniczej we Wrocławiu w 1977 roku. Stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych/technika rolnicza uzyskał na Akademii Rolniczej w Lublinie w 1991 roku. W 2002 roku uzyskał tytuł naukowy profesora, w dziedzinie nauk rolniczych. Był stypendystą Fundacji IREX (University of Missouri Columbia, Stany Zjednoczone) oraz wykładowcą na Uniwersytecie Lagos w Nigerii. Od 1993 roku pracownik Instytutu Techniki, na Wydziale Matematyki-Fizyki-Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu (od 1994 r. Uniwersytet Opolski), a następnie Katedry Inżynierii Procesowej. Na powołanym w 1999 roku Wydziale Przyrodniczo-Technicznym, pełnił w latach 1999-2002 funkcję Prodziekana. Po uzyskaniu nominacji profesorskiej kierował Katedrą Inżynierii Rolniczej i Środowiska.

Działalność naukowa prof. Ledwonia skupiała się wokół przechowalnictwa płodów rolnych, technologii żywności oraz ekoinżynierii. Wypromował sześciu doktorów, był autorem wielu publikacji naukowych, monografii oraz podręczników akademickich.

Był człowiekiem wielu talentów. Z wielką pasją malował obrazy, pisał wiersze, był autorem kilku książek, a także grał na różnych instrumentach. Był wielkim pasjonatem motoryzacji.

Był człowiekiem niezwykle życzliwym i pogodnym. Dla wielu z Nas był mentorem, przewodnikiem po świecie nauki i po prostu dobrym kolegą.

Żegnaj Krystianie – na zawsze pozostaniesz w Naszej Pamięci

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w piątek, 28 czerwca br., o godz. 12:00
na Cmentarzu Komunalnym w Opolu-Półwsi w Nowej Kaplicy.

Władze i pracownicy
Wydziału Przyrodniczo-Technicznego