Praca dyplomowa (licencjacka lub magisterska) jest pisemną rozprawą:
Praca inżynierska jest pisemną rozprawą:
Procedura dyplomowania jest realizowana w oparciu o Archiwum Prac Dyplomowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami, a także zgodnie z aktualnymi zarządzeniami i komunikatami Dziekana
Informacje ogólne
Praca licencjacka powinna mieć charakter przeglądowy. Zaleca się, aby tematy prac miały związek z najnowszymi osiągnięciami z danego obszaru wiedzy, praktyką gospodarczą i życiem społecznym. Tematy powinny być jasno sformułowane i wskazywać konkretny, ściśle określony zakres.
Praca powinna:
Praca licencjacka powinna składać się z wprowadzenia do analizowanego zagadnienia i twórczego przedstawienia określonego stanu wiedzy w oparciu o badania analityczne i syntetyczne nad istniejącą wiedzą naukową i praktyczną.
Praca dyplomowa inżynierska powinna wykazać posiadanie przez dyplomanta
umiejętności rozwiązywania problemów zawodowych w oparciu o znajomość podstaw teoretycznych lub empirycznych oraz umiejętność wykorzystywania znanych metod, analiz i komputerowych programów dotyczących rozpatrywanego problemu. Praca inżynierska może mieć charakter projektowy, eksperymentalny, analityczny lub stanowić ekspertyzę:
Praca inżynierska powinna:
Praca magisterska powinna mieć charakter pracy naukowej oraz powinna być oparta na samodzielnie zebranych i opracowanych wynikach. Jest realizowana przez dyplomanta z zastosowaniem podstawowych zasad i metod poznania nauki oraz umiejętności ich stosowania w danej dyscyplinie. Praca magisterska powinna być pracą eksperymentalno-badawczą i powinna prezentować wyniki samodzielnie wykonanego zadania badawczego, nad którym bezpośrednią opiekę sprawuje promotor. Autor pracy ma obowiązek dokonać analizy i interpretacji otrzymanych wyników w kontekście aktualnej literatury. W pracy magisterskiej powinien być jasno sformułowany cel. Analizowany problem powinien być przedstawiony w oparciu o aktualną literaturę naukową. Autor powinien wykazać się umiejętnością wykorzystania technik naukowych (w tym metod analitycznych) do pracy z wykorzystaniem zebranego materiału oraz interpretacji uzyskanych wyników.
Praca magisterska powinna:
Praca magisterska powinna składać się z dwóch części: teoretyczno – metodologicznej oraz doświadczalnej lub analitycznej. Pierwsza część powinna zawierać analizę problemu w świetle literatury przedmiotu (odpowiednia literatura przedmiotu, polsko- i obcojęzyczna) i charakterystykę wykorzystanych metod badawczych, natomiast druga – przedstawiać rozwiązanie problemu badawczego, odniesionego do konkretnego obiektu badania; wnioski końcowe powinny być merytorycznie istotne.
Wymogi formalne pracy
Struktura pracy magisterskiej i licencjackiej:
Dopuszcza się odstępstwa od ogólnej budowy pracy wynikające z jej specyfiki. Na przykład w pracach doświadczalnych należy zamieścić rozdziały:
Dopuszcza się łączenie rozdziałów np. Wyniki i dyskusja.
Uwagi redakcyjne:
– Zasadniczy tekst pracy: czcionka wielkości 12 punktów, Times New Roman CE.
– Odstępy między wierszami: 1,5, bez dzielenia wyrazów.
– Akapity wyjustowane.
– Marginesy: dolny, górny, lewy i prawy 2,5 cm.
– Łacińskie nazwy organizmów do szczebla rodzajowego (gatunek, rodzaj) piszemy kursywą (italic). Nazwy taksonów wyższych szczebli piszemy bez wyróżnienia.
– Tabele: Wielkość tabel powinna być w miarę możliwości ograniczona do jednej strony A4. Dopuszcza się zmniejszenie czcionki do 10-11 pkt. i odstępu między wierszami do 1,0. Numeracja tabel (cyframi arabskimi) i tytuł powinny być umieszczone nad tabelą. Pozycje wymagające objaśnień w tekście tabeli należy zaznaczyć kolejną małą literą alfabetu lub gwiazdką w indeksie górnym. Przypisy i objaśnienia do tabel trzeba zamieszczać bezpośrednio pod tabelami. Jeżeli tabela zawiera dane pochodzące z cudzej pracy, należy podać pod nią ich źródło.
– Ryciny, wykresy, fotografie: Numeracja (cyframi arabskimi) i tytuł powinny być umieszczone pod ryciną, wykresem lub fotografią. Jako kontynuację podpisu należy podać źródło.
– Stosuje się ujednoliconą numerację ciągłą w całej pracy, odrębnie dla tabel, rycin, wykresów, fotografii.
[1]Promotor ma prawo zalecić inny sposób cytowania literatury
Wzór strony tytułowej jest do pobrania TUTAJ
Weryfikacja i ocena pracy
Weryfikacja pracy systemem antyplagiatowym
Wszystkie prace dyplomowe (licencjackie i magisterskie) podlegają obowiązkowej weryfikacji systemem antyplagiatowym. Procedurę weryfikacji określają przepisy uczelni.
Składanie pracy
Przebieg egzaminu dyplomowego
Składy Komisji programowych
Wydział Przyrodniczo-Techniczny
ul. Kard. B. Kominka 6,
45-032 Opole
tel. +48 77 401 60 81
tel. +48 77 401 60 82
e-mail: wpt@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382