Architektura krajobrazu
Studia na kierunku architektura krajobrazu II stopnia trwają 1,5 roku (3 semestry) i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Podstawowym celem programu kształcenia na kierunku Architektura Krajobrazu (II stopień) w Uniwersytecie Opolskim jest poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji nabytych w trakcie realizacji toku kształcenia na pierwszym inżynierskim stopniu kierunku Architektura Krajobrazu. Student w toku studiów oprócz przedmiotów podstawowych (np. Kształtowanie obszarów chronionych, Badanie struktury i funkcjonowania krajobrazu itp.) oraz kierunkowych (np. Rekultywacja i zagospodarowanie terenów zdegradowanych, Rola i kształtowanie terenów zieleni i zadrzewień, Szkółkarstwo itp.) realizuje także przedmioty, które poszerzają jego wiedzę w innych obszarach np. Jak założyć własna firmę, czy wybierając dodatkowe przedmioty (zgodnie z własnymi zainteresowaniami) z puli kursów stałych lub ogólnouczelnianych.
Architekt krajobrazu może znaleźć zatrudnienie na różnych stanowiskach w zależności od swoich preferencji zawodowych, umiejętności wykształconych na studiach i wrodzonych cech charakteru. Samodzielna praca projektowa to jeden z kierunków kariery przyszłych absolwentów Architektury Krajobrazu. Z powodzeniem mogą stać się oni również menadżerami biznesu architektoniczno-krajobrazowego w biurach i firmach wykonawczych. Kolejne możliwości to zatrudnienie w sektorze publicznym na szczeblu samorządowym i państwowym, jednostkach gospodarczych, w szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej – zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela), a także w nauce, gdzie potrzeba badań środowiska przyrodniczego, jego przemian i jakości ekologicznej krajobrazu nie traci na aktualności.
Rekrutacja na studia na kierunku Architektura krajobrazu:
– studia II-stopnia (1,5-roczne), stacjonarne, magisterskie
Biologia
Biologia na Uniwersytecie Opolskim powstała w roku 1997. Od tego czasu kierunek intensywnie się rozwija dając ogromne możliwości studentom w poszerzaniu ich przyrodniczych zainteresowań. Na studiach biologicznych student może uzyskań stopień od licencjata po doktora nauk biologicznych. Największym atutem jest kadra. Młoda i pełna pasji (nawet wśród profesorów), do tego z wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej. Student ma dużą swobodę w rozwijaniu swoich zainteresowań, od ekologii, przez paleontologię po zoologię i botanikę. Jesteśmy biologią bardziej nastawioną na biologię podstawową niż komercyjną. Najwięcej specjalistów i największe sukcesy mamy w zakresie ochrony przyrody, systematyki i taksonomii oraz ekologii. Posiadamy uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk biologicznych. Studenci biorą udział w pracach wykopaliskowych w Krasiejowie, gdzie znajduje się jedno z najcenniejszych stanowisk paleontologicznych na świecie. Wciąż się rozwijamy, jesteśmy otwarci na zainteresowania studenta i dokładamy wszelkich starań aby umożliwić mu taką ścieżkę dydaktyczną, w ramach której będzie realizować praktyki i prowadzić własne pomysły badawcze.
Projekty badawcze, prace licencjackie i praktyki to w zdecydowanej większości praca w terenie, a dopiero potem w laboratorium. Student ma możliwość wyboru tematyki pracy dyplomowej z pełnego zakresu nauk biologicznych.
Wspieramy młodych naukowców specjalnymi programami badawczymi. Wielu naszych pracowników to także nasi absolwenci. Dla chętnych stypendia naukowe i indywidualny tok studiów oraz możliwość międzynarodowej wymiany w ramach programu Erasmus i wielu innych inicjatyw. Prowadzimy współpracę z wieloma ośrodkami naukowymi, a studenci są zaangażowani w badania pracowników i zaprzyjaźnionych z nami jednostek naukowych.
Studia magisterskie na kierunku Biologia są realizowane od ponad 20 lat. Dostosowując się do rynku pracy dla absolwentów tego kierunku urozmaiciliśmy siatkę przedmiotów umożliwiając każdemu studentowi realizację pracy magisterskiej zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
Wybierając odpowiednią ścieżkę bloku magisterskiego może on realizować swoje zainteresowania w kierunku biologii środowiskowej, biologii nauczycielskiej z blokiem przedmiotów pedagogicznych czy gospodarki środowiskiem przyrodniczym.
Rekrutacja na studia na kierunku Biologia:
– studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne, ((licencjackie)
– studia II-stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)
Biotechnologia
Biotechnologia to intensywnie rozwijający się i modernizujący kierunek studiów. Biotechnologia to ważna i nowoczesna gałąź nauki i przemysłu, która wymaga od przyszłych studentów nie tylko wiedzy z zakresu biologii, ale także zainteresowań z dziedziny biofizyki, biochemii, ekologii, mikrobiologii, ochrony środowiska, genetyki i bioinżynierii. Metody biotechnologiczne stosuje się w medycynie, ochronie środowiska naturalnego, rolnictwie, oraz w wielu gałęziach przemysłu. Rozwój biotechnologii wymaga kształcenia specjalistów o wysokich kwalifikacjach.
Celem studiów pierwszego stopnia na kierunku Biotechnologia jest przygotowanie absolwentów do sprawnego poruszania się na styku technologii i współczesnych metod biologii eksperymentalnej, oraz podejmowania zadań o charakterze interdyscyplinarnym wymagających współpracy ze specjalistami z innych dziedzin.
Studia II-stopnia, skierowane są przede wszystkim do absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunku Biotechnologia oraz Biologia, Chemia i Ochrona Środowiska, o przyjęcie mogą ubiegać się również kandydaci innych kierunków zgodnie z zasadami rekrutacji na dany rok akademicki zatwierdzanymi przez Senat Uniwersytetu Opolskiego.
Rekrutacja na studia na kierunku Biotechnologia:
– studia I-stopnia (3,5-letnie), stacjonarne (inżynierskie)
– studia II-stopnia (1,5 roczne), stacjonarne (magisterskie)
Biotechnologia medyczna
Biotechnologia medyczna jest kierunkiem studiów spełniającym oczekiwania przyszłych studentów i rozwijającego się prężnie rynku usług medycznych, podejmuje zagadnienia z pogranicza medycyny, współczesnych metod biologii molekularnej i eksperymentalnej oraz technologii. Absolwenci posiadają wiedzę oraz umiejętności praktyczne związane z biotechnologią ukierunkowaną na promocję i ochronę zdrowia.
Celem studiów pierwszego na kierunku Biotechnologia medyczna jest zdobycie przez absolwenta wiedzy i umiejętności zastosowania nowoczesnych technik biotechnologicznych w wielu gałęziach przemysłu, przede wszystkim w ochronie zdrowia. Absolwent uzyskuje wiedzę z szeroko rozumianych podstawowych nauk przyrodniczych (matematyka, chemia ogólna i organiczna, biochemia, fizyka i biofizyka, biologia komórki, mikrobiologia, biotechnologia, genetyka), nowoczesnych technologii (inżynieria procesowa, inżynieria genetyczna, aparatura procesowa, biotechnologia leków) oraz wiedzę o organizmie człowieka (anatomia człowieka, fizjologia człowieka, patomorfologia, patofizjologia). Zostanie przygotowany do współpracy z lekarzami i lekarzami weterynarii w zakresie nowoczesnej diagnostyki (molekularna, genetyczna, mikrobiologiczna, immunologiczna) i leczenia, ale także do prowadzenia prac eksperymentalnych.
Studia II stopnia na kierunku Biotechnologia medyczna, zapewniają całościowe podejście do rozwiązywania problemów z dziedziny biotechnologii w aspekcie ochrony zdrowia, czy biotechnologii farmaceutycznej. Biotechnologia medyczna to ważna i nowoczesna gałąź nauki i przemysłu, która wymaga od przyszłych studentów nie tylko wiedzy z zakresu biologii, ale także zainteresowań z dziedziny biofizyki, biochemii, mikrobiologii, genetyki i bioinżynierii. Metody biotechnologiczne stosuje się w medycynie, farmacji oraz w wielu gałęziach przemysłu.
Rekrutacja na studia na kierunku Biotechnologia medyczna:
– studia I-stopnia (3-letnie), stacjonarne (licencjackie)
– studia II-stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)
– studia I-stopnia (3-letnie), niestacjonarne (licencjackie)
– studia II-stopnia (2-letnie), niestacjonarne, (magisterskie)
Gospodarka przestrzenna
Gospodarka przestrzenna jest multidyscyplinarnym kierunkiem zajmującym się procesami planowania przestrzennego i zagospodarowania terenów mieszkaniowych, terenów zieleni, usługowych, produkcyjnych, infrastruktury technicznej i drogowej, a także planowaniem i zagospodarowaniem terenów otwartych, o dużych walorach przyrodniczo-krajobrazowych, w tym chronionych. Kierunek uczy planowania i zagospodarowania tych terenów w różnych skalach przestrzennych, od lokalnej, poprzez gminną, regionalną, do krajowej. Zajmuje się również planowaniem strategicznym gmin i regionów. Wdraża najnowsze trendy zagospodarowania przestrzennego związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, w tym odnawialnymi źródłami energii, budownictwem niskoemisyjnym i certyfikacją energetyczną budynków. Nadrzędnym celem wszystkich procesów jest wdrażanie rozwoju zrównoważonego. Kierunek daje wielodziedzinowe kompetencje umożliwiające szybkie znalezienie ciekawej pracy. Odpowiedzialne wykonywanie zawodu związanego z gospodarką przestrzenną wymaga wieloaspektowego przygotowania merytorycznego w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. W programie studiów przeważają zajęcia ćwiczeniowe i projektowe, które pozwalają na nabycie umiejętności wykonywania opracowań planistycznych i rozwiązywania problemów zagospodarowania przestrzennego.
Rekrutacja na studia na kierunku Gospodarka przestrzenna:
– studia I-stopnia (3,5-letnie), stacjonarne (inżynierskie)
Inżynieria środowiska
Studia na kierunku Inżynieria Środowiska mają na celu przygotowanie absolwenta do rozwiązywania problemów wynikających ze szkodliwego oddziaływania procesów technologicznych na środowisko naturalne. Student/ka zdobywa niezbędną wiedzę w ramach przedmiotów ogólnych i specjalizacyjnych. Absolwent/ka posiada wiedzę z metod i technologii w zakresie technologii wytwarzania energii, odnawialnych źródeł energii, obiektów i systemów technicznych, procesów uciążliwych ekologicznie, ochrony powietrza, ochrony zasobów wodnych, technologii oczyszczania ścieków, efektywności energetycznej obiektów i procesów, przekształcania różnych form energii, wpływu produkcji energii na środowisko, systemów spalania paliw, norm emisji, elektromobilności, wykorzystanie produktów odpadowych, przepływu informacji w gospodarce w obiegu zamkniętym, technologii oczyszczania ścieków, oceny oddziaływania na środowisko jak również rodzaju materiałów stosowanych w obiektach i technologiach bezpośrednio związanych z inżynierią środowiska. Absolwent/ka posiada także umiejętności posługiwania się wiedzą z zakresu przedmiotów ogólnych, podstawowych i kierunkowych oraz innych objętych programem studiów, a także umiejętności korzystania z wiedzy w miejscu pracy, kierowania zespołami ludzkimi oraz zna podstawy prawne w zakresie działalności zawodowej. Absolwent posiada, w szczególności, wiedzę z zakresu inżynierii środowiska zewnętrznego i wewnętrznego, umiejętności rozwiązywania zadań o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym w zakresie urządzeń, instalacji, obiektów i sieci sanitarnych mających na celu kształtowanie i ochronę środowiska, wyrobione poczucie odpowiedzialności za swoje działania. Zna standardy prowadzenia działalności gospodarczej i rozwoju przedsiębiorstwa, a także zasady dotyczące ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego w obszarze inżynierii środowiska. Ponadto absolwent/ka posiada umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy oraz wykorzystania tej wiedzy w swojej działalności zawodowej. Na kierunku Inżynieria Środowiska można rozwijać swoje pasje i zainteresowania, działając w studenckich kołach naukowych, stowarzyszeniach, związkach sportowych i wielu innych organizacjach.
Absolwent/ka kierunku Inżynieria Środowiska może znaleźć zatrudnienie w:
− przemyśle produkującym urządzenia na potrzeby ochrony środowiska,
− zakładach używających technologii uciążliwych dla środowiska,
− biurach projektowych i centrach informatycznych,
− służbach administracji centralnej i terenowej związanej z ochroną środowiska oraz
− instytucjach i placówkach naukowych.
We wszystkich wyżej wymienionych instytucjach absolwent/ka może pełnić funkcję specjalisty eksploratora, menedżera oraz wspomagać specjalistów projektantów.
Studia II stopnia, stacjonarne– studia dedykowane dla absolwentów studiów inżynierii środowiska pierwszego stopnia oraz absolwentów innych studiów technicznych pierwszego stopnia.
Rekrutacja na studia na kierunku Inżynieria środowiska:
– studia I-stopnia (3,5-letnie), stacjonarne (inżynierskie)
– studia II-stopnia (1,5-roczne), stacjonarne (magisterskie)
Ochrona środowiska
Ochrona Środowiska to studia interdyscyplinarne, dzięki którym zdobywa się wiedzę o środowisku, niezbędną do odpowiedzialnego i prawidłowego gospodarowania zasobami naturalnymi, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Program edukacji zawiera zarówno sposoby oceny i ograniczania presji wywoływanej na środowisko przyrodnicze, jak też podstawowe technologie stosowane w ochronie środowiska. Tytuł zawodowy inżyniera otrzymywany przez absolwenta świadczy o nabyciu wiedzy i umiejętności (w tym kompetencji inżynierskich), pozwalających rozwiązywać problemy związane m.in. z projektowaniem rekultywacji i zagospodarowania terenów zdegradowanych, z planowaniem i kontrolą procesów technologicznych, nadzorem i eksploatacją urządzeń i instalacji do oczyszczania wody i ścieków oraz unieszkodliwiania i zagospodarowywania różnorodnych odpadów.
W czasie studiów student musi zaliczyć wszystkie przedmioty standardu (tj. kształcenia ogólnego, przedmioty podstawowe i kierunkowe). Od drugiego semestru student dodatkowo dokonuje wyboru przedmiotów z oferty kursów stałych i zmiennych, które poszerzają zakres zdobywanej wiedzy kierunkowej. Od piątego semestru program studiów zapewnia możliwość wyboru specjalizacji (ścieżek kształcenia). Na kierunku Ochrona Środowiska prowadzone są następujące pracownie specjalizacyjne:
Rekrutacja na studia na kierunku Ochrona środowiska:
– studia I-stopnia (3,5-letnie), stacjonarne (inżynierskie)
– studia II-stopnia (1,5-roczne), stacjonarne (magisterskie)
Paleobiologia
Studia na kierunku Paleobiologia (studia II stopnia) kierowane są do osób zainteresowanych historią życia na Ziemi – osób które posiadają tytuł licencjata, inżyniera lub magistra biologii (i nauk pokrewnych) lub geologii (i nauk pokrewnych). Jeśli kandydat nie spełnia formalnych warunków, może zostać przyjęty po rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzającej wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych.
Paleobiologia jako jedyny tego typu kierunek w kraju i jeden z niewielu w Europie ma szansę przyciągnąć studentów z innych województw i krajów. Wśród absolwentów kierunku Paleobiologia są osoby z tak odległych regionów jak województwo pomorskie, a także osoby z Niemiec, Portugalii, Belgii, Litwy czy Nigerii.
Z myślą o zapewnieniu wysokich kwalifikacji Wydział poprzez Europejskie Centrum Paleontologii współpracuje również z zagranicznymi uczelniami i instytucjami naukowymi (m. in. Uniwersytet w Bonn, Stowarzyszeniem Historii Naturalnej w Portugalii, Uniwersytetem Vrije w Brukseli, Belgijskim Stowarzyszeniem Paleontologicznym BVP).
Studenci biorą udział w pracach wykopaliskowych w Krasiejowie, gdzie znajduje się jedno z najcenniejszych stanowisk paleontologicznych na świecie. Wciąż się rozwijamy, jesteśmy otwarci na zainteresowania studenta i dokładamy wszelkich starań aby umożliwić mu taką ścieżkę dydaktyczną, w ramach której będzie realizować praktyki i prowadzić własne pomysły badawcze. Projekty badawcze, prace magisterskie to w zdecydowanej większości praca w terenie, a dopiero potem w laboratorium. Student ma możliwość wyboru tematyki pracy dyplomowej – zależnie od zainteresowań może badać kręgowce, bezkręgowce, rośliny lub mikroskamieniałości z paleozoiku, mezozoiku lub kenozoiku.
Rekrutacja na studia na kierunku Paleobiologia:
– studia II-stopnia (2-letnie), stacjonarne (magisterskie)
Wydział Przyrodniczo-Techniczny
ul. Kard. B. Kominka 6,
45-032 Opole
tel. +48 77 401 60 81
tel. +48 77 401 60 82
e-mail: wpt@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382