
Architektura Krajobrazu to kierunek dla osób wrażliwych na piękno przyrody, zainteresowanych projektowaniem przestrzeni oraz zrównoważonym rozwojem. Studia łączą elementy sztuki, inżynierii, ekologii i planowania przestrzennego. To doskonały wybór dla tych, którzy chcą kształtować estetyczne, funkcjonalne i przyjazne środowisku przestrzenie publiczne i prywatne.
Dodatkowo Absolwenci kierunku Architektura krajobrazu studia I stopnia (studia 3,5 letnie) nabywają kwalifikacji rolniczych w tym uprawnień do zakupu gruntów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 roku w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą (Dz. U. z 2012 r. poz. 109).
Program studiów obejmuje szeroki zakres tematyczny: od projektowania i kompozycji krajobrazu, przez botanikę, gleboznawstwo, dendrologię, aż po systemy CAD, grafikę komputerową. Studenci uczą się również zasad gospodarki wodnej, planowania przestrzennego, a także podstaw prawa i administracji w zakresie ochrony krajobrazu. Dodatkowym atutem studiów jest element sztuki realizowany w ramach przedmiotów rysunek i malarstwo, rzeźba czy też rysunek – kurs podstawowy. Duży nacisk kładziony jest na zajęcia praktyczne i terenowe, co sprzyja zdobywaniu realnych umiejętności projektowych. Zajęcia prowadzi doświadczona kadra, której kierunki działań obejmują również. biofilię w architekturze, wielofunkcyjność współczesnych rozwiązań retencji wody w przestrzeni zurbanizowanej, analiza dostępności stref publicznych przestrzeni miejskiej, projektowanie inkluzywne, rewitalizacja terenów poprzemysłowych, nowe funkcje obiektów poprzemysłowych, eko-design i upcykling.
Studia na kierunku architektura krajobrazu II stopnia trwają 1,5 roku (3 semestry) i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Podstawowym celem programu kształcenia na kierunku Architektura Krajobrazu (II stopień) w Uniwersytecie Opolskim jest poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji nabytych w trakcie realizacji toku kształcenia na pierwszym inżynierskim stopniu kierunku Architektura Krajobrazu. Student w toku studiów oprócz przedmiotów podstawowych (np. Kształtowanie obszarów chronionych, Badanie struktury i funkcjonowania krajobrazu itp.) oraz kierunkowych (np. Rekultywacja i zagospodarowanie terenów zdegradowanych, Rola i kształtowanie terenów zieleni i zadrzewień, Szkółkarstwo itp.) realizuje także przedmioty, które poszerzają jego wiedzę w innych obszarach np. Jak założyć własna firmę, czy wybierając dodatkowe przedmioty (zgodnie z własnymi zainteresowaniami) z puli kursów stałych lub ogólnouczelnianych.
Architekt krajobrazu może znaleźć zatrudnienie na różnych stanowiskach w zależności od swoich preferencji zawodowych, umiejętności wykształconych na studiach i wrodzonych cech charakteru. Samodzielna praca projektowa to jeden z kierunków kariery przyszłych absolwentów Architektury Krajobrazu. Z powodzeniem mogą stać się oni również menadżerami biznesu architektoniczno-krajobrazowego w biurach i firmach wykonawczych. Kolejne możliwości to zatrudnienie w sektorze publicznym na szczeblu samorządowym i państwowym, jednostkach gospodarczych, w szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej – zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela), a także w nauce, gdzie potrzeba badań środowiska przyrodniczego, jego przemian i jakości ekologicznej krajobrazu nie traci na aktualności.
Rekrutacja na studia na kierunku Architektura krajobrazu:
– studia I-stopnia (3,5-letnie), stacjonarne,
– studia II-stopnia (1,5-roczne), stacjonarne, magisterskie