Nie żyje dr Krzysztof Spałek – botanik, fitosocjolog, nauczyciel akademicki

utworzone przez | gru 11, 2019 | Aktualności | 0 komentarzy

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 10 grudnia 2019 nieoczekiwanie zmarł nasz Przyjaciel, Kolega, Nauczyciel, pracownik Instytutu Biologii dr Krzysztof Spałek,

Dr Krzysztof Spałek był szeroko znany jako odkrywca stanowiska paleontologicznego w Krasiejowie, był pracownikiem Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego, autorem licznych publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz opracowań zwartych dotyczących geografii roślin, geobotaniki, fitosocjologii i ochrony przyrody.

– Krzysztof był człowiekiem prawdziwej pasji, wspaniałym regionalistą, który ukochał swoją Opolszczyznę i swój uniwersytet – mówi przyjaciel zmarłego prof. Arkadiusz Nowak. – Gdyby urodził się w XIX wieku byłby światowej sławy biologiem. Urodził się pod koniec wieku XX.; w dzisiejszych czasach  świat pasjonatów takich jak on niekoniecznie hołubi. Śmierć Krzysztofa to ogromny dramat, szedł po wielkie naukowe sukcesy, miał tyle do zrobienia…

Dr Krzysztof Spałek był współredaktorem pierwszej w Polsce regionalnej „Czerwonej księgi roślin województwa opolskiego”, odkrywcą nowych dla Polski zbiorowisk roślinnych, autorem kilkuset publikacji popularnonaukowych, folderów, albumów, fotografem przyrody i zapomnianych zabytków, publicystą, regionalistą, odkrywcą stanowiska paleontologicznego w Krasiejowie, które należy do największych i najciekawszych na świecie.

Uroczystości  pogrzebowe odbędą się w dniu 14 grudnia (sobota) o godzinie 9.00 w kościele w Krasiejowie.
Cześć Jego Pamięci