Odszedł dr hab. Sławomir Sokół, prof. UO

utworzone przez | kwi 27, 2021 | Aktualności | 0 komentarzy

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 27 kwietnia odszedł od nas dr hab. prof. UO Sławomir Sokół, wieloletni pracownik zespołu botanicznego Instytutu Biologii.

Sławek był z nami związany z opolską biologią od 25 lat, przez długi czas był kierownikiem Zakładu Botaniki.

Naukowo zajmował się mykologią, był znawcą rodzaju Ganoderma (lakownica), badał także inne grzyby kapeluszowe, głównie te o właściwościach leczniczych.
Sześciokrotnie otrzymywał nagrody rektorskie za działalność naukową, na Uniwersytecie w Opolu i Uniwersytecie Śląskim, był laureatem nagrody Quality. Jego książka poświęcona lakownicy ” „Lakownica lśniąca Ganoderma lucidum – biologia, uprawa i właściwości lecznicze” uzyskała wyróżnienie za najtrafniejszą szatę edytorską książki naukowej” – XIX Wrocławskie Targi Książki Naukowej. Przez wiele lat swojej pracy w Katedrze Biosystematyki UO (obecnie Instytut Biologii) był Przewodniczącym Rad Programowych, koordynatorem ECTS, a także kierownikiem zespołu przygotowującym raport samooceny podczas wizytacji Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Wypromował ponad 50 magistrów, 20 licencjatów i jednego doktora.

Sławek był wyjątkową osobowością o przenikliwej umysłowości i ogromnej wrażliwości, silnie związany z Górnym Śląskiem, jego historią i dziedzictwem. Był niezwykle towarzyskim człowiekiem z typowo humanistycznym składem intelektu, uwielbiającym długie, wielowątkowe i wielopłaszczyznowe dyskusje. Odszedł człowiek, który żył botaniką, humanistyką i stanowił ważną część naszego zespołu. Będzie nam go wszystkim bardzo brakowało.

Rodzinie i przyjaciołom składamy wyrazy głębokiego współczucia.